Şeful Poliţiei de Frontieră Mehedinţi, Sorin Coman, a fost reţinut de procurorii DIICOT, el fiind acuzat că a protejat o grupare de traficanţi de ţigări, primind în schimb bani şi favoruri materiale, transmite Agerpres.
Potrivit unor oficiali din DIICOT, în acelaşi dosar au fost reţinute alte 16 persoane, printre care un alt poliţist de frontieră şi un agent de la SCCO Mehedinţi.
Procurorii DIICOT, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară, au efectuat, miercuri, 167 de percheziţii domiciliare pe raza judeţelor Mehedinţi, Timiş, Cluj şi Dolj într-un dosar privind destructurarea unor grupări care se ocupau cu traficul de ţigări.
În dosar sunt implicaţi şi poliţişti, cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunilor de compromiterea intereselor justiţiei şi luare de mită în variantă agravantă, ei fiind acuzaţi că protejau una dintre grupări, în schimbul primirii unor sume de bani şi favoruri materiale.
Potrivit unui comunicat al DIICOT, începând cu anul 2019, pe raza judeţului Mehedinţi, şi-a desfăşurat activitatea un grup infracţional organizat, specializat în preluarea, transportul, depozitarea şi comercializarea de ţigarete provenite din contrabandă, introduse ilegal pe teritoriul României, prin sustragerea de la controlul vamal, din Serbia, Ucraina şi Republica Moldova.
Organizarea ierarhică şi rolurile membrilor în cadrul grupării erau bine determinate, aceştia respectând cu stricteţe modul de operare şi măsurile de precauţie stabilite, îndeplinind cu rigurozitate sarcinile trasate de factorii decizionali ai entităţii, astfel încât să se reducă la minimum riscul deconspirării activităţii infracţionale de către organele de urmărire penală.
Liderul grupării negocia cu furnizorii preţurile, cantităţile şi sortimentele de ţigarete pe care intenţiona să le cumpere, finanţa cumpărarea acestora şi coordona activitatea ilicită de comercializare a ţigaretelor de către membrii de pe palierele inferioare (de preluare, transport, descărcare, depozitare şi vânzare), stabilindu-le acestora sarcini precise şi modalitatea de desfăşurare a operaţiunilor de contrabandă.
Procurorii susţin că membrii acestei entităţii criminale au beneficiat de sprijinul unor poliţişti, care, în schimbul unor sume de bani sau favoruri materiale primite periodic sau contextual de la liderul grupării sau de la alţi membri, i-au asigurat pe aceştia că nu vor întreprinde demersurile legale în vederea deconspirării activităţii infracţionale derulate şi a tragerii la răspundere penală a acestora.
De asemenea, organele de poliţie asigurau protecţia activităţii infracţionale şi prin furnizarea către membrii grupării de date şi informaţii din cauzele în care aceştia erau cercetaţi.
Mulţi dintre cei care sprijineau această grupare şi-au organizat reţele proprii de comercializare a ţigaretelor, prin cooptarea în activitatea infracţională a altor persoane cu o situaţie materială precară, care au acceptat să vândă ţigarete provenite din contrabandă pentru a-şi asigura resursele financiare necesare traiului zilnic.
Conform DIICOT, mijloacele de probă administrate în cauză au relevat existenţa unei alte grupări infracţionale care derula activităţi tot pe linia comercializării de ţigarete provenite din contrabandă, însă, în cadrul acestei entităţi criminale, rolurile şi acţiunile desfăşurate în concret de fiecare membru în parte nu erau la fel de bine delimitate.
Din ansamblul probator rezultă faptul că au existat situaţii în care factorii decizionali ai celor două structuri au colaborat, în sensul că au finanţat împreună anumite transporturi de ţigarete de la furnizori comuni şi ulterior, la locul de descărcare, au împărţit marfa.
Prejudiciul estimat în cauză, până în prezent, este în sumă de 3.961.380 lei.
ALERTĂ - Şeful Poliţiei de Frontieră Mehedinţi, reţinut de DIICOT alături de alte 16 persoane
Explorează subiectul
București
13°C
Articole Similare

0
Accident cu patru mașini în municipiul Bistrița: 12 persoane implicate, doi copii și o femeie au fost transportați la spital
0

1.817
Accident în Capitală: ministrul Finanțelor ar fi provocat o coliziune după ce nu a acordat prioritate. Doi pasageri au ajuns la spital
1.817

17
Incendiu violent izbucnit la o stână din județul Iași: Pompierii au folosit apa dintr-o fântână pentru a stinge focul
17

23
Bărbatul care a amenințat cu moartea un medic de la Institutul 'Marius Nasta' a fost reținut de poliție: Ancheta a arătat că bărbatul era pregătit să vină la spital
23

1.068
VIDEO-FOTO Mizerie, mucegai și gândaci în bucătării: ANPC a dat amenzi de aproape 6 milioane de lei și a închis zeci de operatori
1.068

21
ANPC, amenzi contravenționale de aproape 6 milioane de lei, în urma unor controale desfăşurate la peste 1.700 de operatori economici din ţară
21

2.937
Reforma administrației începe cu prefecturile: Guvernul taie până la un sfert din posturi / Situația pe județe
2.937

1.566
Razie națională la mașinile cu volan pe dreapta: sute de șoferi amendați și zeci de vehicule cu probleme tehnice
1.566

2.062
VIDEO Interlopul Fane Văncică, ridicat de polițiști direct de pe aeroport: acuzații de șantaj pentru „taxă de protecție”
2.062

54
Accident rutier în judeţul Mureş: Trei adulți și doi minori au fost răniți
54

69
Peste 860 de maşini cu volanul pe partea dreaptă au fost verificate într-o singură zi la nivel naţional de către Poliția Română
69

4.753
Judecător CSM, ironie tăioasă în scandalul Țoiu-Ponta: Președintele va organiza un referendum intern în MAE, premierul a dispus constituirea unui „Comitet pentru reforma diplomației”
4.753

79
Accident mortal pe DN 61, în Giurgiu: Un bărbat de 31 de ani și-a pierdut viața
79

















Comentează