Alexander Zverev l-a eliminat pe Pavel Kotov și s-a calificat în sferturile turneului de la Chengdu

si.com
Alexander Zverev

Tenismanul german Alexander Zverev, campionul olimpic en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Chengdu (China), dotat cu premii totale de 1.152.805 dolari, după ce l-a învins cu 7-6 (7/5), 4-6, 6-1 pe rusul Pavel Kotov, într-o partidă disputată sâmbătă.

Zverev, principalul favorit al acestei competiţii, se va lupta pentru un loc în semifinale cu sârbul Miomir Kecmanovic, cap de serie numărul 7, care a dispus cu 6-2, 6-4 de francezul Corentin Moutet, scrie news.ro.

Italianul Lorenzo Musetti, favoritul numărul 2 de la Chengdu, a acces la rândul său în sferturile de finală, după o victorie în trei seturi, 7-6 (7/3), 6-7 (4/7), 6-0, obţinută în faţa australianului Philip Sekulic, la capătul unui meci care a durat aproape trei ore.

Următorul adversar al lui Musetti va fi francezul Arthur Rinderknech, învingător cu 7-6 (7/2), 6-4 în meciul cu americanul Marcos Giron.

Rezultate - optimi de finală:

Alexander Zverev (Germania/N.1) - Pavel Kotov (Rusia) 7-6 (7/5), 4-6, 6-1

Miomir Kecmanovic (Serbia/N.7) - Corentin Moutet (Franţa) 6-2, 6-4

Grigor Dimitrov (Bulgaria/N.3) - Juan Pablo Varillas (Peru) 6-3, 6-4

Arthur Rinderknech (Franţa) - Marcos Giron (SUA) 7-6 (7/2), 6-4

Lorenzo Musetti (Italia/N.2) - Philip Sekulic (Australia) 7-6 (7/3), 6-7 (4/7), 6-0