Alexandru Maxim a marcat un gol fabulos pentru VfB Stuttgart / VIDEO

Alex Maxim

Alexandru Maxim a marcat pentru VfB Stuttgart după o pauză de aproape șase luni, în victoria cu scorul de 3-2 în fața formației Arminia Bielefeld, luni seara, în deplasare, în etapa a 29-a ligii secunde germane de fotbal.

Gazdele au deschis scorul prin Christoph Hemlein (15), Maxim a restabilit egalitatea după pauză (51), iar apoi Simon Terodde a reușit o ''dublă'' pentru șvabi (54, 89), celălalt gol al Arminiei fiind semnat de Reinhold Yabo (73), scrie agerpres.ro.

Maxim are trei goluri marcate în acest campionat, precedentul fiind reușit pe 30 octombrie, în etapa a 22-a, cu Karlsruhe. Internaționalul român a reușit și 6 pase de gol în cele 20 de partide disputate în acest sezon.

În clasament, pe primul loc se află VfB Stuttgart, cu 57 puncte, urmată de Hannover 96, 56 puncte, FC Union Berlin, 54 puncte, Eintracht Braunschweig, 54 puncte, etc.