Preşedintele Societăţii Române de Microbiologie, Alexandru Rafila, şi-a manifestat marţi speranţa ca în şase-nouă luni noul coronavirus ar putea să nu mai reprezinte o ameninţare, întrucât imunitatea de grup, care se obţine prin vaccinare sau trecere prin boală, îşi va "spune cuvântul", notează Agerpres.
El consideră că noul coronavirus ar putea să nu mai pună probleme asupra sănătăţii publice, aşa cum se întâmplă în prezent, când spitalele sunt supra-aglomerate.
"Eu sper să nu mai fie o ameninţare, chiar dacă există această posibilitate a emergenţei unor noi tulpini care se pot transmite mai uşor sau ar putea să producă infecţii mai grave totuşi nu o să mai discutăm despre o populaţie generală nepregătită total în faţa noului coronavirus, chiar dacă discutăm despre variantele mutante, pentru că imunitatea de grup, care se obţine prin imunizare, prin trecere prin boală şi aşa mai departe, îşi spune cuvântul. Sigur o să devină mai degrabă endemică infecţia cu noul coronavirus, dar probleme asupra sănătăţii publice nu cred că va mai pune în aşa măsură încât să ajungem la situaţie similară cu cea din momentul de faţă, când spitalele sunt supra-aglomerate. Dacă vreţi, ar putea să existe o situaţie asemănătoare cu cea produsă de alte virusuri care produc infecţii mai ales în sezonul rece", a arătat Rafila în cadrul dezbaterii "Anticorpii monoclonali - soluţie în criza COVID-19", organizată de DC News Media Group.
În opinia sa, utilizarea anticorpilor monoclonali este o "resursă terapeutică şi reprezintă una dintre soluţii pentru a proteja pe o perioadă de timp relativ lungă", însă aceştia nu înlocuiesc vaccinarea.
"Cred că este una dintre soluţiile care pot să protejeze, discutăm despre pacienţii vulnerabili în primul rând. Mulţi dintre ei se vaccinează, dar calitatea răspunsului imun este slabă şi nu beneficiază de vaccin decât în foarte mică măsură şi atunci sigur că anticorpii monoclonali sunt o soluţie pentru a proteja pe o perioadă de timp relativ lungă. Anticorpii monoclonali sunt şi o resursă terapeutică în cazul unor persoane infectate, dar cred că este important să nu creadă lumea că este un panaceu universal care înlocuieşte vaccinul. Una este dacă discutăm despre anticorpii monoclonali ca soluţie pentru anumite categorii de pacienţi sau pentru intervenţii terapeutice punctuale, ca să nu transformăm această problematică a anticorpilor monoclonali ca o alternativă generală la vaccinare pentru că aici este un lucru care trebuie clar precizat de la început", a mai spus Alexandru Rafila.
Alexandru Rafila: Anticorpii monoclonali nu înlocuiesc vaccinul
Explorează subiectul
Articole Similare

158
S-au mai calmat tensiunile? Iranul își redeschide spațiul aerian. Trump încă analizează posibilitatea unui atac
158

1.188
VIDEO Este nebunie totală în SUA: Fix în zona unde a fost ucisă Renee Good, polițiștii au împușcat un bărbat și totul a degenerat
1.188

953
Referendumul pe banii Capitalei - Ciprian Ciucu trece la amenințări: "Suntem schizoizi. Poate propun ca jumătate din impozitele din sectoare să ajungă la PMB"
953

1.243
Trump dezvăluie motivul dorinței lui pentru Groenlanda: 'Orice altă variantă este inacceptabilă'
1.243

1.326
VIDEO Americanii dau semnalul: cine ar putea prelua puterea în Iran? Au început întâlnirile de culise
1.326

950
Primar nou, aceleași probleme! Risc de explozie în București - Ciprian Ciucu, despre lipsa căldurii: Dacă e nevoie, îmi cer eu scuze!
950

1.498
Topul orașelor în care prețurile apartamentelor o iau razna: Orașul în care locuințele noi sunt accesibile!
1.498

583
Microplasticul din organismul uman, sub foc încrucișat: Studiile care au alarmat publicul sunt puse la îndoială
583

923
Nu plătești taxele și impozitele, nu mai conduci! Legea prin care permisul suspendat ar putea deveni garanție fiscală
923

500
'Are You Dead?’ – Aplicația devenită virală în China care verifică zilnic dacă mai esti în viață
500

2.028
'Efectele în lanț ar fi fără precedent' - Emmanuel Macron avertizează asupra unor consecințe grave în cazul afectării suveranității Groenlandei
2.028

1.925
Un turist străin a spus tuturor că Bucureștiul este o experiență de evitat: ce experiență dezamăgitoare a avut
1.925

591
Român acuzat de uciderea mamei în Franța, capturat de poliție într-un centru comercial din Cluj-Napoca
591
















Comentează