Alin Toșca: Jucăm la victorie următoarele două meciuri şi ne dorim să terminăm pe primul loc

alin tosca

Fundaşul Alin Toşca a afirmat, duminică seară, că naţionala României vrea să câştige ultimele două meciuri din Liga Naţiunilor pentru a termina grupa pe primul loc, scrie news.ro.

"Putem spune că a fost bun un punct, dar ne doream mai mult. Jucăm la victorie următoarele două meciuri şi ne dorim să terminăm pe primul loc. A fost diferit după eliminarea lui Tamaş, pentru că a trebuit să ne apărăm şi să jucăm pe contraatac", a spus Toşca.

Reprezentativa României a remizat, duminică, pe Arena Naţională, scor 0-0, cu selecţionata Serbiei, într-un meci din grupa 4 a seriei C a Ligii Naţiunilor, în care a jucat o repriză în inferioritate numerică şi oaspeţii au ratat un penalti.

În minutul 44, Gabriel Tamaş a fost eliminat pentru o intrare periculoasă, cu piciorul ridicat, la Gacinovici. Arbitrul a dictat eliminare pentru Tamaş şi penalti pentru Serbia. Lovitura de la 11 metri a fost ratată de Tadici, în minutul 45+1.

Partida a fost arbitrată de olandezul Kevin Blom.

În aceeaşi grupă, de la ora 21.45 se va disputa meciul Lituania – Muntenegru.

Înaintea acestei confruntări, clasamentul grupei este următorul: 1. Serbia – 8 puncte; 2. România – 6 puncte, 3. Muntenegru – 4 puncte, 4. Lituania – niciun punct.

În ultimele două meciuri ale grupei, România va întâlni Lituania la Ploieşti şi Muntenegru în deplasare.