Alison Riske a câştigat turneul de la 's-Hertogenbosch în fața olandezei Kiki Bertens

România Liberă
Kiki Bertens

Americanca Alison Riske, locul 61 WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA International de la 's-Hertogenbosch, după ce a învins-o în finală, cu scorul de 0-6, 7-6 (3), 7-5, pe olandeza Kiki Bertens, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 1.

Riske s-a impus după două ore şi 19 minute şi după ce a salvat cinci mingi de meci. Brertens a condus cu 6-0, 4-1, apoi a ratat trei mingi de meci, la 5-4, în setul secund, şi încă două, la 6-5. În decisiv, favorita gazdelor a condus cu 3-1, a ratat mingi de 4-2, înainte să fie egalată de Riske, la 3. Meciul a fost întrerupt vreo 25 de minute din cauza ploii, apoi l-a reluare jucătoarea mai bună a fost americanca.

Alison Riske va primi un premiu de 34.677 de euro şi 280 de puncte WTA, iar olandeza 17.258 de euro şi 180 de puncte WTA.

Riske, 28 de ani, a câştigat al doiela trofeu din carieră, după cel de la Tianjin, din 2014. Ea a mai disputat şase finale şi va urca începând de luni pe locul 49 WTA.

Bertens, 27 de ani, are nouă trofee în palmares şi este doar la a treia finală pierdută.