Jucătoarea franceză de tenis Alize Cornet (61 WTA) a declarat că este în continuare îngrijorată de situaţia jucătoarei chineze Shuai Peng şi ar dori mai multă claritate în privinţa fostului lider mondial de dublu, transmite Reuters, citat de Agerpres.
Situaţia chinezoaicei a devenit o problemă de maxim interes al comunităţii tenisului din toată lumea şi a grupurilor de apărare a drepturilor omului, după ce ea l-a acuzat de agresiuni sexuale pe fostul vicepremier Gaoli Zhang.
Asociaţia jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA) a suspendat turneele din China, la fel ca şi ITF, în timp ce Shuai Peng a declarat în decembrie că nu a acuzat niciodată pe nimeni că ar fi agresat-o sexual, iar postarea ei pe reţelele de socializare a fost interpretată greşit.
''Încă sunt îngrijorată pentru ea. Trebuie să spun că această situaţie mă face să mă simt inconfortabil şi nu ştiu cum se simte ea. Chiar nu mai ştiu ce să cred despre asta. Nu ştiu ce este adevărat şi ce este minciună'', a declarat Alize Cornet, învinsă de Naomi Oaska, marţi, la turneul Melbourne Summer Set 1.
Cornet s-a numărat printre primele jucătoare care şi-au manifestat susţinerea faţă de Peng, alături de actuale şi foste jucătoare ca Naomi Osaka, Serena Williams şi Billie Jean King într-o campanie în care cerea dovezi privind siguranţa jucătoarei chineze.
''Sunt foarte fericită că toată lumea ne-a urmărit şi întorsătura pe care au luat-o lucrurile a fost neaşteptată, precum reacţia lui Steve Simon (directorul executiv al WTA), iar tot ce a urmat a fost ceva uriaş. Nu ştiu sigur dacă s-a schimbat ceva pentru Peng. Este dificil să nu ştii ce efect a avut asupra situaţiei ei. Nu este foarte clar. Sper că totul va fi bine şi ea este în regulă. Simt că nu am puterea să fac ceva mai mult'', a adăugat Alize Cornet.
Alize Cornet este în continuare îngrijorată de situaţia jucătoarei chineze Shuai Peng şi ar dori mai multă claritate în privinţa fostului lider mondial de dublu
Explorează subiectul
București
6°C
Articole Similare

16
Olympique Lyon îl transferă definitiv pe Martin Satriano la Getafe CF
16

21
Rapid București, prima finalistă a Ligii Naționale după victoria cu FCC Baschet UAV Arad
21

47
Nicolae Stanciu: Toată lumea e mai liniştită şi bucuroşi să ştim că e bine şi are o stare stabilă acum. A fost un şoc
47

33
Ionel Gane, secundul naţionalei: Suntem mai bine, pentru că şi nea Mircea este mai bine
33

23
CSO Voluntari învinge Dinamo București cu 3-0 în semifinalele Diviziei A
23

22
FC Bihor Oradea îl transferă pe Bogdan Vătăjelu până în vară
22

34
Uli Hoeness: 'Dacă Isak valorează 150 de milioane de euro, atunci Harry Kane ar trebui să valoreze 250'
34

24
Tribunalul din Nantes respinge cererea Cardiff în cazul transferului lui Emiliano Sala
24

3.617
Informații de ultimă oră despre starea de sănătate a lui Mircea Lucescu. Medicii au decis ce intervenție vor face
3.617

236
Ofertă uriașă pentru Cosmin Olăroiu. Clubul este pregătit să înceapă negocierile
236

145
Max Verstappen nu se răzgândește. Ar putea părăsi Formula 1: 'Nu mai este ceea ce vreau să fac'
145

27
Andreea Dragoman pierde cu a treia jucătoare a lumii la debutul la Cupa Mondială de tenis de masă
27

106
Carlos Alcaraz rămâne lider mondial. Cine este jucătorul român cel mai bine clasat
106
















Comentează