Ambasadoarea Franţei la Bucureşti, Michele Ramis, a transmis joi, în întrevederea avută cu ministrul Afacerilor Externe, Ramona Mănescu, un mesaj de condoleanţe şi de solidaritate cu partea română, ca urmare a atacului terorist de la Kabul soldat cu decesul unui membru al misiunii diplomatice a României, şi a apreciat rolul important al ţării noastre în cele mai dificile zone de pe glob, informează MAE.
Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, ministrul Afacerilor Externe, Ramona Mănescu, a avut joi o întrevedere cu ambasadoarea Republicii Franceze în România, Michele Ramis, context în care au fost abordate teme de interes aflate pe agenda relaţiilor bilaterale, precum şi teme de actualitate de pe agenda europeană şi internaţională.
"Interlocutorii au evocat relaţiile de bună colaborare dintre cele două ţări în numeroase domenii, în cadrul Parteneriatului strategic. Demnitarul român a punctat modalităţile de dezvoltare şi diversificare, în continuare, a cooperării bilaterale, atât în sfera dialogului politic, cât şi a domeniului economic, exprimând apreciere pentru echilibrul care caracterizează relaţia economică dintre cele două state şi arătând că există un potenţial foarte bun de dezvoltare. În contextul încheierii cu succes a celui mai important proiect bilateral din ultimele decenii - Sezonul Franţa-România -, cele două părţi au convenit valorificarea impactului pozitiv în ambele ţări şi continuarea cooperării bilaterale în domenii precum cultură, arte, ştiinţă şi economie", se precizează în comunicatul citat.
Oficialul român a mulţumit pentru aprecierea exprimată faţă de rezultatele Preşedinţiei rotative a Consiliului Uniunii Europene. Totodată, a făcut apel la menţinerea unui dialog constant şi direct între cele două părţi, menit să contribuie la convergenţa poziţiilor la nivel european într-o perioadă esenţială pentru viitorul Europei, arată MAE.
Ambasadoarea Franței în România a transmis condoleanţe şi solidaritate cu România după atentatul de la Kabul
Explorează subiectul
Articole Similare

446
VIDEO Daniel Băluță a vorbit cu Nicușor Dan despre bugetul Capitalei: Sunt extrem de încântat
446

79
Alianțe și calcule politice în Capitală: PSD anunță sprijin total pentru proiectele Primăriei
79

2.154
Ilie Bolojan anunță că România a cumpărat un port strategic din Republica Moldova: Va devini un obiectiv strategic
2.154

2.457
Radu Miruță iese tare după ce a fost acuzat că ar cumpăra rable de la nemți pentru Armată: Propaganda e deranjată groaznic
2.457

5.043
Dana Budeanu îl face praf pe Robert Negoiță și îi cere lui Grindeanu să-l excludă din partid: 'D-aia v-ați nenorocit!'
5.043

1.837
Bogdan Ivan, ultimele precizări după scandalul cu tichetele de masă ale angajaților CE Oltenia: Decizia e la Ilie Bolojan
1.837

2.840
Zamfir îl face „epavă politică” pe Băsescu, după apelul la FMI: „Să tăiem iar salariile? Nu ți-ar fi rușine?”
2.840

3.390
Traian Băsescu arată cu degetul spre social-democrați după ce România a intrat în recesiunea tehnică: 'Dacă vă uitaţi la PSD, ei parcă nu ar fi fost la guvernare când s-a produs dezastrul'
3.390

970
Petrișor Peiu îi atacă pe Ciolacu și Bolojan după intrarea în recesiune: Este catastrofal pentru România
970

1.149
Ghimpețeanu „mai adaugă o floare la buchetul vieții” - Aniversarea șefului, marcată cu osanale pe Facebook
1.149

1.649
Ministrul Dragoş Pîslaru ia apărarea premierului: "Nu Bolojan a dus România în gard. România a fost dusă în gard ca rezultat al strategiei economice geniale a guvernelor conduse de economistul nostru minune de la Buzău"
1.649

149
Ludovic Orban: Recesiunea tehnică nu trebuie să panicheze pe nimeni; e rezultatul a 4 ani de trend descendent al economiei
149

5.676
Economistul Cristian Păun a tradus cifrele INS: Ce înseamnă recesiunea tehnică, care sunt implicațiile, cum și când se poate ieși?
5.676

















Comentează