Corupţia reprezintă principala problemă şi impediment în dezvoltarea pe mai departe a Republicii Moldova, a declarat miercuri seara ambasadorul SUA la Chişinău, James Pettit, invitat la postul de televiziune NTV Moldova, informează portalul IPN, conform agerpres.ro.
'Corupţia se observă peste tot, nu doar la nivel de guvern. Este în mediul de afaceri, la toate nivelurile', a afirmat şeful misiunii diplomatice americane.
Este dificil de schimbat mentalitatea populaţiei, de aceea trebuie modificată structura instituţiilor în sine şi trebuie aplicate metode care să împiedice actele de corupţie, a opinat James Pettit, potrivit căruia corupţia în Republica Moldova a fost moştenită de la Uniunea Sovietică.
În urmă cu patru ani, o fraudă de proporţii de peste un miliard de dolari zguduia sectorul bancar al Republicii Moldova, ceea ce a erodat credibilitatea clasei politice locale şi a provocat proteste în masă, decredibilizând forţele proeuropene de la putere.
Ambasadorul SUA a menţionat de asemenea că în ultimul an a văzut puţine reforme în Republica Moldova şi guvernul a conceput diverse proiecte de legi care nu corespund în totalitate standardelor europene, cerinţelor Fondului Monetar Internaţional (FMI) şi Acordului de asociere cu UE.
În schimb, a spus el, s-au înregistrat numeroase succese la nivel de reforme în sectorul economic. Există un potenţial enorm pentru dezvoltarea de mai departe a turismului, a apreciat James Pettit.
În 2018, Statele Unite ale Americii vor acorda aproximativ 30 de milioane de dolari pentru diferite direcţii de dezvoltare a Republicii Moldova, a anunţat ambasadorul american. 'Scopul principal al acestui sprijin financiar este creşterea economică', a afirmat diplomatul. Potrivit lui, creşterea economică soluţionează multe alte probleme cu care se confruntă un stat.
Ambasadorul SUA la Chişinău: Corupţia, principala problemă şi impediment în dezvoltarea pe mai departe a Republicii Moldova
Explorează subiectul
Articole Similare

1.250
Industria fast-food se reinventează: McDonald’s își adaptează strategia ca urmare a fenomenului Ozempic
1.250

38
Atenţionare de călătorie MAE: Cod roşu de vânt puternic în Spania
38

1.153
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
1.153

2.581
VIDEO Trump, „tăvălit” bine la conferința de la Munchen: „E cel mai distructiv președinte” din istoria SUA
2.581

2.410
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
2.410

1.957
VIDEO Trump îl presează pe Zelenski să cedeze la negocieri: „Să se miște! Rusia vrea să facă o înţelegere"
1.957

25
VIDEO Franţa/Un bărbat ce ameninţa jandarmi a fost rănit de unul dintre ei; Parchetul antiterorist a declanşat o anchetă
25

2.530
Primul efect după schimbarea „ștafetei” de la SUA la Europa în fruntea NATO: șeful alianței cere mai mulți bani pentru apărare
2.530

121
Donald Trump anunţă că un al doilea portavion american va pleca "foarte curând" spre Golf şi avertizează Iranul
121

201
Alegeri în Ungaria - Viktor Orban pare câștigător: Fidesz se menţine la 46%, urmat de Tisza cu 40%, potrivit unui sondaj preelectoral
201

62
Ministrul Radu Miruţă, întrevederi cu reprezentanţi ai industriei europene de Apărare, la München
62

664
Regele Charles nu este fanul lui Donald Trump. Dezvăluirile unui jurnalist britanic
664

1.665
Fiul lui Ramzan Kadîrov, la un pas să-și piardă vederea. A fost tratat într-o celebră clinică din Moscova
1.665

















Comentează