Americanca Cori Gauff a fost eliminată în runda inaugurală a turneului de tenis din Luxemburg

NY Times
Cori Gauff

Americanca Cori Gauff (71 WTA) a fost eliminată în runda a inaugurală a turneului din Luxemburg, miercuri, după ce a pierdut împotriva rusoaicei Anna Blinkova (66 WTA), scor 4-6, 0-6, anunță MEDIAFAX.

Gauff a părăsit încă din primul tur competiția din Luxemburg, fiind învinsă categoric de Blinkova, după o oră de joc. Eliminarea prematură vine după jumătate de an în care sportiva de 15 ani a impresionat în circuitul WTA.

Cori Gauff a câștigat, duminică, turneul din Linz (Austria), după ce s-a impus în fața letonei Jelena Ostapenko, scor 6-3, 1-6, 6-2. De asemenea, în acest sezon, tânăra jucătoare a ajuns până în optimile de finală la Wimbledon și până în șaisprezecimile de finală la US Open. Performanțele sale au propulsat-o pe locul 71 WTA.

În urma acestei victorii, Anna Blinkova și-a asigurat un premiu de 2.669 de dolari și 30 de puncte WTA. În turul secund din Luxemburg, rusoaica o va întâlni pe Tatjana Maria, din Germania, locul 86 WTA.