BC Mureș, învingătoare în al doilea meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor
Publicat: 23-05-2016 23:05

BC Mureș Târgu Mureș a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 77-71 (26-20, 18-12, 16-23, 17-16), luni seara, în Arena Antonio Alexe din Oradea, în al doilea meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin, și a restabilit astfel egalitatea.

Vicecampioana a dominat prima jumătate a meciului, în care Gajovic a reușit patru aruncări de trei puncte, astfel că la pauza mare avantajul oaspeților era de 12 puncte, 44-32. Aceasta a fost de fapt cea mai mare diferență de scor în acest meci. Orădenii au redus din handicap în sfertul al treilea, când s-au apropiat la două puncte (51-53), dar mureșenii au reușit să se mențină la cârma jocului până la final, câștigând cu 77-71.

Alhajji Mohammed, Goran Gajovic și Goran Martinic au fost cei mai buni oameni au învingătorilor.

La BC Mureș au jucat Goran Gajovic 17 puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive, Laszlo Lazar 6 p, 1 rec, 1 pd, Goran Martinic 16 p, 2 rec, 8 pd, Alhajji Mohammed 20 p, 4 rec, 2 pd, Aleksandr Pustahvar 11 p, 5 rec, 2 pd, Ousmane Barro 2 p, 4 rec, Iuri Fraseniuc 3 p, 4 rec, 1 pd, Mareks Jurevicus 2 rec, Laszlo Polyak 2 p, 2 rec.

Pentru CSM CSU Oradea au jucat Sean Barnette 11 p, 8 rec, 5 pd, Will Franklin 8 p, 3 rec, 5 pd, Uros Lucic 9 p, 4 rec, Andrei Mandache 7 p, 6 rec, 1 pd, Salih Nuhanovic 8 p, 3 rec, Silviu Lupusavei 2 p, 1 pd, Bogdan Nicolescu, Rareș Pașca 8 p, 4 rec, Cătălin Petrișor, Bogdan Țîbîrnă, Martin Zeno 8 p, 8 rec, 3 pd, Miha Zupan 10 p, 8 rec, anunță Agerpres.

Următoarele două partide vor avea loc la Târgu Mureș, pe 28 și 30 mai, iar un eventual meci decisiv se va juca la Oradea, pe 2 iunie. Finala se dispută după regula cel mai bun din cinci meciuri.