Ţara Galilor e în 'sferturi' la EURO 2016, după victoria în faţa Irlandei de Nord

Autor: Florin Pușcaș
Publicat: 25-06-2016 19:03
Actualizat: 25-06-2016 20:54

Ţara Galilor a învins cu 1-0 Irlanda de Nord, în cel de-al doilea meci din optimile Campionatului European de Fotbal din Franţa. Galezii se califică în sferturile de finală, unde va întâlni Polonia.

***

Ştire iniţială:

Al doilea meci din optimile de finală la Euro 2016 are loc la Paris, pe arena Parc des Princes. Țara Galilor și Irlanda de Nord oferă prima confruntare UK vs. UK după Brexit.

Echipele de start:

Țara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley, Ramsey - Bale, Vokes

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward, Norwood, Davis, Dallas - Lafferty.

Galezii au câștigat grupa B, din care au mai făcut parte Anglia, Slovacia și Rusia, în timp ce Irlanda de Nord a terminat pe locul doi grupa C, în urma Italiei.

Ultimul meci dintre cele două formații a avut loc la Cardiff, într-un amical încheiat la egalitate, scor 1-1.

90' Se arata4 minute de prelungire.

89' Ţara Galilor preseaza in atac, dar arbitrul Martin Atkinson fluiera ofsaid.

85' Ashley Williams a reintrat pe teren dupa accidentarea de adineauri.

84' Michael O'Neill il introduce pe Josh Magennis in locul lui Gareth McAuley.

84' Se reia meciul.

82' Ashley Williams este accidentat si jocul a fost intrerupt pentru cateva momente.

81' Arbitrul Martin Atkinson nu a fluierat inca reluarea jocului deoarece Jonathan Williams de la Ţara Galilor este inca intins pe gazon.

79' Schimbare la Irlanda de Nord, intra Niall McGinn in locul lui Oliver Norwood.

'75 AUTOGOL Gareth McAuley. 1-0 pentru Ţara Galilor.

63' Jonathan Williams ii ia locul lui Joe Ledley pentru Ţara Galilor.

62' Irlanda de Nord respinge lovitura lui Aaron Ramsey.

61' Lovitura de colt pentru Irlanda de Nord.

59' Martin Atkinson acorda corner pentru Irlanda de Nord.

58' Martin Atkinson ii arata galben lui Neil Taylor!

58' Ocazie a lui  Gareth Bale.

56' Oliver Norwood (Irlanda de Nord) suteaza fără succes.

55' Chris Coleman (Ţara Galilor) face schimbare: Hal Robson-Kanuil inlocuieste pe Sam Vokes.

53' Ţara Galilor ataca, dar lovitura de cap a lui Sam Vokes nu gaseste poarta.

48' Faza importanta, dar Ţara Galilor indeparteaza pericolul dupa sutul lui Jamie Ward (Irlanda de Nord).

46' Start repriza  a doua!

45' Pauză la Paris. 0-0.

44' Stuart Dallas este avertizat cu cartonaş galben.

40' Arbitrul Martin Atkinson a acordat o lovitura de la colt pentru Irlanda de Nord. Executa Oliver Norwood.

32' Ţara Galilor are iniţiativa, dar Irlanda de Nord se apară cu succes.

27' Sutul lui Gareth Bale nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Parc des Princes.

25' Lovitura de cap a lui Kyle Lafferty nu prinde cadrul portii pentru Irlanda de Nord.

23' Jamie Ward (Irlanda de Nord) bate un corner.

23' Sut bun al lui Jamie Ward, dar fara rezultat.

19' Irlanda de Nord avanseaza spre poarta, dar arbitrul Martin Atkinson fluiera ofsaid.

19' Ţara Galilor se repede in atac, dar este surprinsa in ofsaid.

10' Jamie Ward (Irlanda de Nord) executa un corner.

10' Stuart Dallas trimite spre poartă