CFR Cluj, victorie mare în faţa Astrei: Campioana, aproape de a pierde titlul / VIDEO

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor
Publicat: 17-03-2017 22:33

CFR Cluj a învins-o în această seară pe Astra, scor 3-2, cauzându-i campioanei en-titre prima înfrângere după nouă meciuri consecutive încheiate cu rezultat pozitiv. Campioana României a deschis scorul după doar trei minute. Lansat în adâncime de Takayuki, Al. Ioniță II a finalizat cu mult calm și l-a învins pe Silviu Lung.

Avantajul giurgiuvenilor a durat doar 12 minute, clujenii restabilind egalitatea prin Alexandru-Păun, în minutul 15, care a fructificat centrarea perfectă venită de la Tiago Lopes. Clujenii au trecut în avantaj în primul minut al prelungirilor primei reprize, când Deac a împins în poartă o minge care a ricoșat ciudat din piciorul unui jucător al Astrei. Echipa antrenată de Vasile Miriuță și-a mărit avantajul în minutul 72, prin Omrani, care s-a desprins de apărarea giurgiuvrană și a reluat cu capul în poartă centrarea venită din cornerul executat de Deac. La doar șase minute distanță, ardelenii au obținut un penalty, prin Omrani, dar nou-intratul Antal, aflat la primul meci în tricoul clujenilor, a irosit lovitura de pedeapsă, șutul său fiind blocat de Iliev. Săpunaru a reaprins speranțele giurgiuvenilor, reducând din diferență în minutul 90, după o greșeală în defensiva clujenilor. Fabricio a fost la un pas de egalare în minutul 93, dar șutul său superb din lovitură liberă s-a lovit de intervenția monumentală a lui Mihai Mincă. CFR urcă astfel pe locul 3 în clasamentul play-off-ului, cu 25 puncte, în timp ce Astra coborară pe locul cinci, cu 23 puncte, și se îndepărtează de titlu.