Primele surprize la Wimbledon: O favorită, eliminată după un meci dramatic

Autor: Cornel Dumitrescu
Publicat: 04-07-2017 10:03

Doua jucatoare cu statut de cap de serie au fost eliminate in primul tur de la Wimbledon. Croata Mirjana Lucici Baroni, favorita numarul 26 de la Wimbledon, a cedat in trei seturi in fata Carinei Witthoeft, ocupanta locului 65 in ierarhia mondiala.

Scorul a fost 6-3, 5-7, 6-8, dupa o partida ce a durat doua ore si 16 minute. Lucici Baroni a avut 5-0 in setul decisiv, dar a pierdut incredibil.

Cealalta favorita eliminata in primul tur este italianca Roberta Vinci, invinsa de Kristyna Pliskova, locul 44 WTA. Sora Karolinei Pliskova s-a impus cu 7-6 (6), 6-2, dupa un meci ce a durat o ora si 15 minute. In rest, a fost o zi destul de linistita, in care favoritele au evitat rezultatele neplacute, conform ziare.com.