Monica Niculescu, la un pas de a SCRIE ISTORIE la US Open: Meciul pe care nu l-ar mai vrea repetat niciodată

Autor: Cornel Dumitrescu
Publicat: 02-09-2017 23:21

Monica Niculescu a fost la un pas de a scrie istorie în ultimul turneu de Mare Şlem al anului. Românca a avut parte de un meci nebun în faţa reprezentantei gazdelor, Jennifer Brady. Americanca a condus cu 5-0 în primul set, dar Monica a revenit însă nu a mai putut salva runda, 3-6.

Setul secund a fost la fel de disputat şi Monica s-a impus cu 6-4. Nebunia a continuat şi în ultimul act al unui meci care a durat mai mult de două ore. Monica a condus, dar Brady a servit pentru meci la 6-5. Nu a reuşit însă să închidă meciul care s-a decis la tie-break. În prelungirile setului, Brady a fost mai bună, a câştigat tie-break-ul cu 7-3 şi s-a calificat în optimile de finală. Acolo, Brady se duelează pentru un loc în sferturi cu Karolina Pliskova.