Sloane Stephens a eliminat-o pe Angelique Kerber din sferturile turneului de la Miami

Autor: Cornel Dumitrescu
Publicat: 27-03-2018 23:48

Jucătoarea americană Sloane Stephens, locul 12 WTA şi cap de serie 13, a eliminat-o, marţi, pe germana Angelique Kerber, numărul 10 mondial, în sferturile de finală ale turneului Miami Open. Stephens s-a impus cu scorul de 6-1, 6-2, într-o oră şi două minute.

În faza următoare, ea o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Victoria Azarenka (Belarus, 186 WTA) şi Karolina Pliskova (Cehia, 6 WTA). Sloane Stephens a avut-o adversară la Miami şi pe Monica Niculescu, de care a trecut în turul 3, românca abandonând în setul trei. Semifinala de la Miami Open este pentru Stephens prima după şase luni (de la US Open), conform news.ro.