Pablo Carreno Busta şi Alexander Zverev, în semifinale la Miami Open

Autor: Andrei Radu
Publicat: 30-03-2018 09:20

Spaniolul Pablo Carreno Busta, locul 19 ATP şi cap de serie numărul 16, l-a învins, joi, cu scorul de 6-4, 5-7, 7-6 (6), pe sud-africanul Kevin Anderson (Africa de Sud), locul 8 ATP şi cap de serie numărul 6, calificându-se în semifinalele turneului de 1.000 de puncte de la Miami.

Carreno Busta s-a impus după un meci care a durat două ore şi 42 de minute. Spaniolul este a doua oară într-o semifinală de Masters Series, duupă Indian Wells- 2017, şi va încerca să acceadă pentru prima dată în ultimul act.

Adversarul său din semifinale va fi germanul Alexander Zverev, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 4, care l-a întrecut, în sferturi, cu 6-4, 6-4, în 85 de minute, pe croatul Borna Corici, locul 36 ATP şi cap de serie numărul 29.

Zverev este pentru a treia oară în penultimul act la o competiţie Masters 1.000, el câştigând trofeele la Roma şi Montreal, ambele anul trecut.

În cealaltă semifinală se vor întâlni argentinianul Juan Martin Del Potro, locul 6 ATP, şi americanul John Isner, locul 17 ATP şi cap de serie numărul 14, anunță News.ro.