Levski, cu Buş titular, a pierdut la loviturile de departajare finala Cupei Bulgariei, cu Slavia. Şahtior învingătoare în Ucraina, FK Tosno în Rusia

Autor: Denisa Miron, Colaborator
Publicat: 10-05-2018 08:25

Formaţia Levski Sofia, cu Sergiu Buş pe teren până în minutul 101, a pierdut, miercuri seară, scor 2-4 la loviturile de departajare, finala Cupei Bulgariei, cu Slavia Sofia.

În minutul 12, Levski a ratat un penalti prin Gomez. La finalul prelungirilor, scorul era 0-0, astfel că învingătoarea s-a decis la lovituri de departajare.

În finala Cupei Ucrainei, pe stadionul echipei Dnepr, Şahtior Doneţk a învins cu 2-0 echipa Dinamo Kiev şi a câştigat pentru a 12-a oară trofeul.

Tosno a învins în finala disputată la Volgograd echipa de eşalon secund Avangard Kursk, scor 2-1. Acesta este primul trofeu din istoria clubului din Tosno înfiinţat în urmă cu doar cinci ani.

În Cehia, Cupa a fost câştigată de Slavia Praga, care s-a impus cu 3-1 în finala cu Jablonec.