A început DEZASTRUL pentru românce: Prima ELIMINATĂ de la Roland Garros, după o luptă DRAMATICĂ și un meci întrerupt de ploaie

Autor: Cristi Șelaru, Redactor
Publicat: 29-05-2018 16:04
Actualizat: 29-05-2018 16:25

După ce Mihaela Buzărnescu și Alexandra Dulgheru au debutat cu victorii la Roland Garros, ziua de marți a avut 3 ceasuri rele pentru Sorana Cîrstea, locul 45 WTA. Ea a fost învinsă, în 3 seturi, de Daria Gavrilova, în primul tur.

Sorana a câștigat primul 6 și conduce cu 2-1, în setul 2, înainte ca meciul să fie întrerupt din cauza ploii,timp de 66 de minute. La reluare, Gavrilova, locul 24 WTA şi cap de serie 24, care reprezintă Australia, a câștigat setul doi cu 7-6, iar în decisiv s-a impus cu 6-3.

Inconstantă, ezitantă, Cîrstea a ratat numeroase scoruri avantajoase şi ocazii de a se desprinde decisiv şi nu a profitat de numeroasele erori neforţate (55 australianca la 60 românca) şi duble greşeli comise (17-6) de adversara sa. Gavrilova s-a impus după două ore şi 42 minute de joc.

Pentru prezenţa pe tabloul principal, Cîrstea va primi un premiu de 40.000 de euro şi 10 puncte WTA.

Anul trecut, ea a fost eliminată în turul al doilea, iar în 2009 a fost sfertfinalistă, la French Open.