Andy Murray, prima victorie în circuit după un an

Autor: Luiza Moldovan
Publicat: 26-06-2018 14:14

Andy Murray, locul 156 ATP, a câștigat primul său meci în ciruit, după o pauză de 1 an. El s-a impus în fața lui Stan Wawrinka, scor 6-1; 6-3 (Mediafax).

Ediția din 2017 a Wimbledon a fost turneul în cadrul căruia Andy Murray a reușit să câștige ultimul său meci. Ulterior, a luat o pauză îndelungată, pricinuită de o accidentare. A revenit abia săptămâna trecută în întrecerile sportive, dar a pierdut în fața lui Nick Kyrgios, cu 6-2; 6-7; 5-7.

La începutul acestei săptămâni, Murray a luat startul la turneul de la Eastbourne, grație unui wild card. A avut noroc la tragerea la sorți, unde a fost ales să joace cu elvețianul Stan Wawrinka, locul 225, măcinat și el de accidentări în ultimii ani. La sfârșitul unei partide de o oră și 19 minute, Murray s-a impus cu 6-1; 6-3.

În turul următor, Andy va întâlni alt britanic, pe Kyle Edmund, locul 18 ATP.