Croaţia se califică DRAMATIC în sferturile Cupei Mondiale, unde va juca împotriva Rusiei

Autor: Florin Pușcaș
Publicat: 01-07-2018 23:47
Actualizat: 01-07-2018 23:58

Naţionala Croaţiei a eliminat duminică seara selecţionata Danemarcei, într-o partidă cu o desfăşurare dramatică. După 1-1 în 90 de minute, Croaţia a ratat un penalty în minutul 116.  Calificarea s-a tranşat la loviturile de departajare, unde Croaţia s-a impus cu 3-2.

În minutul 4 al partidei, scorul era deja 1-1, după ce danezii au reuşit cel mai rapid gol al competiţiei, în secunda 57, iar croaţii au egalat după doar două minute. Acelaşi scor s-a menţinut până la finalul celor 90 de minute regulamentare.

În a doua repriză de prelungiri, Mathias Joergensen a faultat în postură de ultim apărător. Arbitrul a dictat penalty, însă nu şi eliminare. Portarul danez, fiul legendarului Peter Schmeichel, a apărat penalty-ul executat de căpitanul croat, Luka Modric.

Au urmat loviturile de departajare, începute cu câte o ratare de fiecare parte.  Portarul danez a mai apărat două lovituri de la 11 metri, însă nu a fost de ajuns, pentru că ai săi coehipieri au ratat de trei ori.

Croaţia se califică în sferturile de finală ale competiţiei din Rusia, unde va juca împotriva ţării gazdă.