Irina Begu și Raluca Olaru, principale favorite, s-au calificat în sferturile turneului de la Tashkent

Autor: Cristi Șelaru, Redactor
Publicat: 25-09-2018 18:48

Irina Begu și Raluca Olaru, principalele favorite ale probei de dublu de la Tashkent, s-au calificat în sferturile competiției, după ce au trecut de cuplul Blinkova/ Stollar, scor 7-6(1); 6-4.

Begu și Olaru au avut probleme în primul set din Uzbekistan. Au mers cap la cap cu adversarele, după mai multe break-uri consecutive, realizate de ambele echipe. Prima manșă s-a terminat în tie-break, unde româncele s-au mobilizat mai bine și au câștigat cu 7-1. Ascendentul moral s-a simțit în setul 2, când sportivele noastre au câștigat de 3 ori pe serviciul adversarelor, pierzând două. Astfel, după o oră și 36 de minute, Begu și Olaru au închis tabela cu 6-4.

În sferturi, româncele le vor înfrunta pe Paula Kania (Polonia) și Yana Siziakova (Rusia), scrie mediafax.ro.

Calificarea în sferturi este recompensată cu 1.820 și 60 de puncte WTA.