Roger Federer s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Halle, după ce a trecut de francezul Jo-Wilfried Tsonga

Autor: Remus Vlad, Redactor
Publicat: 20-06-2019 22:59

Roger Federer (3 ATP) s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneuui de la Halle (Germania), după ce a trecut de francezul Jo-Wilfried Tsonga (77 ATP), posesorul unui wild card, scor 7-6 (5), 4-6, 7-5, informează MEDIAFAX.

Federer, campion la Halle de nouă ori, a avut parte de o partidă dificilă în optimile turneului din Germania. Primul set a intrat în tie-break, unde Tsonga a condus cu 3-0. Elvețianul a revenit și s-a impus cu 7-5. În setul secund, francezul a câștigat de două ori pe serviciul adversarului și a trimis partida în decisiv, acolo unde Roger Federer s-a impus, cu un break realizat în finalul setului.

În sferturile de finală de la Halle, Roger Federer îl va întâlni pe spaniolul Roberto Bautista-Agut (20 ATP), cel care a trecut în optimi de Richard Gasquet, scor 6-1, 6-4.

Federer se află în cursa pentru cucerirea celui de-al 10-lea titlu la Halle. Elvețianul a mai câștigat turneul de iarbă din Germania în 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2013, 2014, 2015 și 2017.