Marius Copil, eliminat din Primul tur al turneului de Grand Slam Wimbledon 2019 de argentinianul Guido Pella

Autor: Ioana Necula, Redactor
Publicat: 01-07-2019 20:26

Aventura lui Marius Copil (28 de ani, nr. 88 ATP) la turneul de Grand Slam Wimbledon 2019 s-a încheiat după două ore și 56 de minute, potrivit mediafax.

Sportivul român a fost eliminat încă din primul tur de jucătorul din Argentina Guido Pella (29 de ani, nr. 26 ATP) în patru seturi. A fost 7-6, 5-7, 6-3, 6-4 în favoarea tenismenului sud-american, care îl va întâlni în turul secund pe italianul Andreas Seppi.

Pentru participarea la Wimbledon, Marius Copil a câștigat un cec în valoare de 45.000 de lire sterline și 10 puncte în clasamentul ATP.