Adversară dificilă pentru Simona Halep în sferturile de finală, dacă trece de americanca de 15 ani - Are palmares negativ contra ei

Autor: Remus Vlad, Redactor
Publicat: 08-07-2019 16:53
Actualizat: 08-07-2019 17:53

Chinezoaica Shuai Zhang (30 de ani, 50 WTA) s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, reușind s-o învingă în optimi pe ucraineanca de Dayana Yastremska (19 ani, 35 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-2, după o oră și 47 de minute de joc, anunță gsp.ro.

După ce Zhang și Yastremska și-au împărțit primele două seturi, experiența superioară a chinezoaicei a făcut diferența în setul decisiv, unde a rezistat sarabandei incredibile de break-uri, impunându-se cu 6-2.

Shuai Zhang a câștigat ultimul meci direct cu Halep, 6-0, 6-3 în optimi la Beijing, în 2016, în timp ce chinezoaica a mai produs o surpriză uriașă tot în 2016, când a eliminat-o pe Halep în turul I de la Australian Open.

Prima confruntare a fost câștigată de Simona Halep, la Indian Wells, în 2012, când jucătoarea noastră s-a impus cu 6-1, 6-1.