Performanță de senzație a Biancăi Andreescu: s-a calificat în careul de ași de la US Open

Autor: Lucian Negrea, Reporter
Publicat: 05-09-2019 08:45

Bianca Andreescu a obținut o nouă victorie de răsunet în cariera ei de tenismenă. Jucătoarea din Canada de origine română s-a calificat în semifinalale turneului de Grand Slam US Open, după ce s-a impus în fața sportivei Elise Mertens.

Jucătoarea de 19 ani a revenit după ce a pierdut primul set al întâlnirii cu belgianca și a câștigat meciul după două ore și trei minute de joc, scor 3-6, 6-3, 6-3.

Bianca Andreescu este prima adolescentă care ajunge în semifinalele US Open în ultimul deceniu. Ultima jucătoare în vârstă de 19 ani care a obținut această performanță a fost Caroline Wozniacki, în anul 2009.

În semifinale, Bianca se va duela cu jucătoarea din Elveția, Belinda Bencic, care a ajuns și ea în premieră în semifinalele turneului, graţiei victoriei, scor 7-6, 6-3, în faţa croatei Donna Vekic.