Roger Federer (3 ATP), eliminat din turneul de la Shanghai, după ce a pierdut în fața lui Alexander Zverev

Autor: Ioana Necula, Redactor
Publicat: 11-10-2019 15:54

Roger Federer (3 ATP) a fost eliminat, vineri, din turneul de la Shanghai, după ce a pierdut în fața lui Alexander Zverev (6 ATP), cu scorul de 3-6, 7-6(7), 3-6, potrivit Mediafax.

În primul set, Alexander Zverev a reușit un break în fața elvețianului și a câștigat setul cu 6-3. În setul doi, fiecare jucător a avut câte două servicii pierdute, ajungându-se astfel în tie-break, unde Federer s-a impus cu 9-7. În setul decisiv, Federer a avut un serviciu pierdut, fapt ce i-a permis lui Zverev să profite de acest avantaj și să încheie partida, după aproximativ două ore și 5 minute de joc.

În semifinale, Alexander Zverev se va înfrunta cu câștigătorul partidei dintre Matteo Berrettini și Dominic Thiem.

Turneul Shanghai Masters este dotat cu premii în valoare de 8.322.885 de dolari.

Novak Djokovic a fost câştigătorul de anul trecut al turneului, când l-a învins, în finală, pe Borna Coric, cu scorul de 6-3, 6-4.