Grecul Stefanos Tsitsipas s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Paris, după ce l-a învins pe Alex De Minaur

Autor: Remus Vlad, Redactor
Publicat: 31-10-2019 19:41

Stefanos Tsitsipas (7 ATP) s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Paris, după ce l-a învins pe Alex De Minaur (18 ATP), cu scorul de 6-3, 6-4, anunță MEDIAFAX.

În primul set, Stefanos Tsitsipas a reușit o minge de break în fața jucătorului australian. Grecul a profitat de acest avantaj și a încheiat primul set la 6-3. La începutul celui de-al doilea set, Tsitsipas a obținut o minge de break. După un lung schimb de game-uri, De Minaur a reușit să egaleze șansele, reușind un break în fața lui Tsitsipas, însă, De Minaur a mai avut un serviciu pierdut, iar grecul a reușit victoria după o oră și 10 minute de joc.

În sferturile de finală, Tsitsipas se va înfrunta cu câștigătorul partidei dintre Novak Djokovic și Kyle Edmund.

Turneul de la Paris dispune de premii totale în valoare de 5,791,280 de euro.

Câştigătorul ediţiei de anul trecut a turneului este Karen Khachanov, care l-a învins, în finală, pe Novak Djokovic, cu scorul de 7-5, 6-4.