Jucătorul de tenis Nini Dică a fost învins la turneul Eastern European Championship

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 24-06-2020 23:20

Tânărul tenisman român Nini Dică a fost întrecut de sârbul Marko Tepavac cu 6-2, 6-2, miercuri, la turneul demonstrativ Eastern European Championship, organizat de Janko Tipsarevic la academia sa din Belgrad.

După ce a debutat, marţi, cu un succes clar în faţa sârbului Darko Jandric, Dică va juca joi ultimul său meci din grupă, contra unui alt reprezentant al Serbiei, Miomir Kecmanovic. Partida va continua cu setul doi, după ce a fost întreruptă de ploaie după primul set, adjudecat de sârb cu 6-2, potrivit agerpres.ro.

Românul a încheiat prima etapă a turneului Eastern European Championship cu trei victorii şi o înfrângere.

Tot miercuri, Miomir Kecmanovic, numărul 47 mondial, a dispus de Jandric cu 6-1, 6-0.

Bosniacul Mirza Basic a dispus de lituanianul Ricardas Berankis cu 7-6 (4), 6-3, compatriotul său Damir Dzumhur s-a impus în faţa slovenului Blaz Rola cu 3-6, 7-6 (6), 6-4, iar sârbul Filip Krajinovic l-a surclasat pe nord-macedoneanul Tomislav Jotovski cu 6-0, 6-1, în mai puţin de o oră.