Victorie pentru SCM Râmnicu Vâlcea la debutul în noul sezon al Ligii Naţionale

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 15-10-2020 22:40

SCM Râmnicu Vâlcea a debutat cu o victorie în noul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin, 28-24 (14-13) cu SCM Craiova, joi, în Sala Olimpia din Ploieşti.

Prima repriză a fost una echilibrată, echipa din Bănie conducând de două ori, cu 1-0 şi 2-1, după care formaţia vâlceană a avut iniţiativa, intrând la pauză cu avantaj minim, 14-13. În partea secundă, echipa antrenată de Florentin Pera s-a desprins la cinci goluri (22-17, 23-18), câştigând cu 28-24, potrivit agerpres.ro.

Marta Lopez a marcat 8 goluri, Minevskaja 6, Norgaard 4, Elghaoui 3, Aardahl 2, Liscevic 2, Florica 2, Trifunovic 1. Pentru formaţia craioveană au punctat Ţicu 5 goluri, Savu 4, Orşivschi 3, O. Andrei 3, C. Nica 3, Şelaru 2, Matlaşova 2, Zamfir 2.

Nou-promovata Dacia Mioveni a fost întrecută de Măgura Cisnădie cu 26-21 (9-10). Radojevic a reuşit 6 goluri pentru Măgura, iar Gjorgjijevska şi Zych, câte 5. De la învinse s-au remarcat I. Georgescu 7 goluri şi Banciu 5.

O altă nou-promovată, Activ Prahova Ploieşti, a fost surclasată de Dunărea Brăila cu 28-15 (15-6). Kanaval a înscris 7 goluri pentru Dunărea, iar Dache a reuşit 6. Beşleagă şi Leuştean, cu 5 goluri fiecare, s-au remarcat de la Activ, formaţie decimată de cazurile de coronavirus.

Miercuri, CSM Bucureşti a trecut de Gloria Buzău cu scorul de 32-20 (19-6), CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a învins-o pe CSM Galaţi cu 24-18 (11-7), iar CS Rapid Bucureşti a remizat cu CSM Slatina, 19-19 (9-8).

Meciurile HC Zalău - Minaur Baia Mare şi CS Crişul Chişineu Criş - CSU Cluj-Napoca nu s-au jucat, deoarece HC Zalău şi Crişul Chişineu Criş nu s-au prezentat la turneu din cauza cazurilor de coronavirus.