Sportivii români, învinşi prematur la turneul de judo Grand Slam de la Antalya

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 03-04-2021 22:45

Cei trei sportivi români care au evoluat sâmbătă la turneul de judo Grand Slam de la Antalya au pierdut în primele runde ale categoriilor lor.

Alexandru Raicu a pierdut în turul al doilea la cat. 73 kg în faţa kazahului Angsarbek Gainulin, potrivit agerpres.ro.

La cat. 81 kg, Marcel Cercea a cedat în primul tur în disputa cu rusul David Karapetian.

La cat. +100 kg, Luca Kunszabo a fost învins în primul tur de slovenul Enej Marinic.

România a participat cu şase judoka la competiţie, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Loredana Ohâi, locul 5 la cat. 57 kg.

În clasamentul pe medalii, pe primul loc s-a clasat Italia, cu 2 de aur şi 2 de argint, urmată de Japonia, 2-2-0, Canada, 1-2-2, etc.

La competiţie au luat parte 432 judoka din 91 de ţări, 263 la masculin şi 169 la feminin.