Futsal - România a ratat calificarea la CE 2022

Autor: George Traicu
Publicat: 09-04-2021 21:31

Echipa națională de futsal a remizat vineri seara la Vršac, în confruntarea cu Serbia, scor final 4-4, într-o partidă contând pentru penultima etapă a preliminariilor Campionatului European de anul viitor din Olanda.

Tricolorii aveau nevoie de victorie în ultimele două partide pentru a se califica, astfel că egalul de vineri consfințește ratarea obiectivului.

Partida a început cu garda jos, de ambele părți, prima repriză încheindu-se la egalitate, 2-2, după ce România a avut conducerea.

În partea secundă, Serbia a preluat conducerea cu două goluri consecutive, România egalând pe final, ambele goluri fiind marcate în ultimul minut de joc. Tricolorii au avut ocazia de a înscrie la ultima fază de joc, însă mingea trimisă direct din corner de Laszlo Szocs a nimerit bara.

România acumulează 3 puncte, care o situează pe locul 3. Locul 2 este ocupat de Serbia, cu 6 puncte, în timp ce prima poziție îi revine Bosniei Herțegovina, cu maxim de 15 puncte.

În ultima etapă, pe 14 aprilie, România întâlnește Macedonia de Nord.