Dominic Thiem s-a calificat în optimile de finală la turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid

Autor: Remus Vlad, Redactor
Publicat: 05-05-2021 08:07

Tenismanul austriac Dominic Thiem, numărul patru mondial, absent în ultima lună şi jumătate din circuitul profesionist, s-a calificat în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, învingându-l în două seturi, 6-1, 6-3, pe americanul Marcos Giron, într-o partidă disputată marţi seara, anunță Agerpres.

Thiem, al treilea favorit al competiţiei din capitala Spaniei, a avut nevoie de doar 57 de minute pentru a se impune în faţa lui Giron, iar în turul următor îl va înfrunta pe australianul Alex de Minaur, care a profitat de abandonul adversarului său din turul secund, sud-africanul Lloyd Harris, în setul al doilea, la scorul de 6-3, 3-0.

Rusul Andrei Rublev, cap de serie numărul 6, a acces la rândul său în optimile de finală, după ce a trecut în trei seturi, 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, de americanul Tommy Paul. El se va lupta pentru un loc în sferturile de finală cu câştigătorul întâlnirii dintre americanul John Isner şi spaniolul Roberto Bautista (nr.9).

Rezultate:

Turul 1

Alexei Popyrin (Australia) - Jan-Lennard Struff (Germania) 6-3, 7-6 (7/4)

Jannik Sinner (Italia/N.14) - Guido Pella (Argentina) 6-2, 4-4 (abandon)

Albert Ramos (Spania) - Taylor Fritz (SUA) 7-5, 5-7, 6-4

Alejandro Davidovich (Spania) - Pierre-Hugues Herbert (Franţa) 6-7 (5/7), 7-6 (7/4), 7-6 (7/4)