România a învins echipa Albaniei în preliminariile Campionatului European 2021: scor 3-1

Autor: Anca-Adriana Huza
Publicat: 14-05-2021 21:13

Naţionala masculină de volei a României a învins echipa Albaniei cu scorul de 3-1 (24-26, 25-22, 25-13, 25-21), vineri, la Ploieşti, în al doilea turneu din Grupa E a preliminariilor Campionatului European 2021.

Tricolorii au obţinut doar a doua lor victorie în această campanie (ambele contra Albaniei), după o oră şi 36 de minute.

Albania a reuşit o revenire neaşteptată în primul set, pe care l-a câştigat cu 26-24. A fost doar al doilea set luat de albanezi în aceste preliminarii. România a dominat următoarele trei seturi, câştigând fără probleme, scrie Agerpres.ro.

Rareş Bălean a fost cel mai bun realizator al echipei antrenate de Dănuţ Pascu, cu 21 de puncte, Gabriel Cherbeleaţă a contribuit cu 17 puncte, Robert Aciobăniţei a reuşit 14 puncte, iar Răzvan Mihalcea 10.

De la oaspeţi s-au remarcat Anton Qafarena, cu 14 puncte, Redi Bakiri, cu 13 puncte, şi Redjo Koci, 11.

Meciul a fost arbitrat de olandezul Daniel Jettkandt şi de israelianul Roy Bensimon.

Tot vineri, Sala Olimpia va găzdui şi meciul Slovacia - Elveţia (20:00).

Slovacia ocupă primul loc, cu 9 puncte (3 jocuri), urmată de Elveţia, 6 puncte (3 j), România, 6 puncte (4 j), Albania, 0 puncte (4 j).

Se califică la turneul final al Campionatului European 2021 câştigătoarele celor 7 grupe preliminare şi cele mai bune 5 ocupante ale locurilor 2. Turneul final va fi organizat în patru ţări, Polonia, Cehia, Estonia şi Finlanda, în perioada 1-19 septembrie.

Sâmbătă, la Ploieşti sunt programate partidele România - Elveţia (17:00) şi Albania - Slovacia (20:00).