Florentina Ivănescu a fost învinsă în turul al doilea la Campionatele Mondiale de judo de la Budapesta

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 09-06-2021 18:28

Sportiva română Florentina Ivănescu a fost învinsă în turul al doilea al cat. 63 kg, miercuri, la Campionatele Mondiale de judo de la Budapesta.

Ivănescu a trecut în primul tur de Brigitta Varga (Ungaria), dar a cedat apoi în faţa cubanezei Maylin Del Toro Carvajal, potrivit agerpres.ro.

România participă cu opt judoka la Mondiale, patru la feminin şi patru la masculin.

Ultimul român care va intra în competiţie va fi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg). Cel mai bun rezultat al tricolorilor până acum a fost atingerea optimilor de finală, prin Lucian Dumitrescu-Borş (cat. 66 kg) şi Adrian Şulcă (cat. 73 kg).

La competiţie s-au înscris 664 de judoka, 386 la masculin, 278 la feminin, din 118 ţări, de pe cinci continente.