Ciclistul Richard Carapaz este noul lider în Turul Elveţiei, după ce a câştigat etapa a 5-a

Autor: Cristi Șelaru, Redactor
Publicat: 10-06-2021 20:48

Ciclistul ecuadorian Richard Carapaz (INEOS Grenadiers) a câştigat joi etapa a 5-a din Turul Elveţiei (WorldTour), una montană, desfăşurată pe distanţa de 175,2 km între Gstaad şi Leukerbad, şi a urcat pe primul loc la general, transmite presa internaţională.

Carapaz, în vârstă de 28 de ani, a obţinut a 10-a victorie din cariera sa şi prima din acest sezon. Cronometrat în 4 h 01 min 52, el a fost urmat cu acelaşi timp de danezul Jakob Fuglsang (Astana-Premier Tech), locul 3 revenindu-i canadianului Michael Woods (Israel Start-Up Nation), la 39 sec, scrie agerpres.ro.

Câştigător al Turului Italiei în 2019, Carapaz l-a detronat în clasamentul general pe olandezul Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix). La general, ecuadorianul are un avans de 28 sec faţă de Fuglsang şi de 33 sec faţă de francezul Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step).

Vineri va avea loc altă etapă dificilă, între Fiesch şi Disentis Sedrun, lungă de 130,1 km. Turul Elveţiei se încheie duminică.