CFR Cluj câștigat primul amical în cantonamentul din Austria

Autor: George Traicu
Publicat: 16-06-2021 21:01

Campioana României CFR Cluj se află în cantonament, în Austria, unde are programate mai multe meciuri amicale cu adversari de calibru. În prima partidă, clujenii și-au făcut încălzirea învingând cu pe FC Wels, echipă din al treilea eșalon valoric al Austriei.

Echipa de start: Bălgrădean - Susic, Ciobotariu, Cestor, Latovlevici - Sigurjonsson, Itu, Fica - Deac, Debeljuh, Rondon

Min. 12 - CFR Cluj deschide scorul. Sigurjónsson a centrat din corner, iar Mike Cestor a deschis scorul cu o lovitură de cap, la revenirea pe teren, după o pauză îndelungată

Min. 37 – Deac dublează avantajul ardelenilor, cu un lob de mare clasă.

Echipa din repriza secundă: G. Sandomierski - D. Rusu, O. Hoban, R. Bouhenna, M. Butean - A. Tahiri, A. Fica, J. Rodriguez - C. Petrila, B. Omrani, M. Gîdea

Min. 52 - Mihai Gîdea trimite o pasă filtrantă pentru Claudiu Petrila, care marchează pentru 3-0, la revenirea în tricoul campioanei.

Min. 86 - Claudiu Petrila a scăpat singur cu portarul advers, l-a driblat și a introdus balonul în plasa goală, realizând "dubla".

În cadrul cantonamentului din Austria, CFR Cluj va mai disputa disputa alte patru partide amicale, după cum urmează:

16.06 - CFR Cluj vs. FC Wels (Austria) - ora locală 18:00
19.06 - CFR Cluj vs. Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) - ora locală 17:00
22.06 - CFR Cluj vs. Puskás Akadémia (Ungaria)
26.06 - CFR Cluj vs. Dinamo Moscova (Rusia)
28.06 - CFR Cluj vs. Újpest Budapesta (Ungaria)

În cursul zilei de marți, CFR Cluj și-a aflat și adversara din Turul 1 Preliminar al UEFA Champions League, unde va întâlni pe FK Borac Banja Luka din Bosnia și Herțegovina.

Manșa tur se va juca în 6/7 iulie la Cluj-Napoca, în timp ce returul va avea loc în 13/14 iulie în deplasare.