Surpriză de proporții - Portarul Gianluigi Donnarumma desemnat cel mai bun jucător al Euro 2020

Autor: Lucian Negrea, Reporter
Publicat: 12-07-2021 07:23

Portarul Italiei, Gianluigi Donnarumma, a fot desemnat cel mai bun jucător al Euro-2020, duminică seară, după finala cu Anglia.

La 22 de ani, Gianluigi Donnarumma a avut o evoluţie apreciată pe tot parcursul turneului, informează News.ro.

El a apărat şi două lovituri de departajare la finala de duminică.

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.

Pentru englezi a marcat Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.