Serbia şi Turcia, calificate fără probleme în sferturile Campionatului European de volei feminin

Autor: George Traicu
Publicat: 30-08-2021 12:15

Serbia şi Turcia, principalele favorite la titlu, s-au calificat fără probleme în sferturile de finală ale Campionatului European de volei feminin, după victoriile reuşite, duminică, în optimile de finală.

Serbia, campioana en titre, a dispus, la Belgrad, de Ungaria, cu 3-0 (25-20, 25-19, 25-17), în timp ce vicecampioana Turcia a pierdut un set în faţa Cehiei, de care a trecut cu 3-1 (25-13, 22-25, 25-14, 25-13).

În sferturi, Serbia va înfrunta Franţa, care a câştigat dramatic în faţa Croaţiei, cu 3-2, după ce a fost condusă de două ori la seturi.

Turcia va primi replica Poloniei, care s-a impus în faţa Ucrainei cu scorul de 3-1.

Serbia - Ungaria 3-0

Luni sunt programate ultimele două partide din optimile de finală Italia - Belgia şi Rusia - Belarus.