Djokovic şi Zverev au acces în sferturile de finală la US Open

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 07-09-2021 09:50

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, aflat în cursa pentru câştigarea celui de-al patrulea său titlu consecutiv de Mare Şlem şi al 21-lea din carieră, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului US Open, învingându-l în patru seturi, 1-6, 6-3, 6-2, 6-2, pe americanul Jenson Brooksby, într-o partidă disputată luni la Flushing Meadows, potrivit Agerpres.

Brooksby (20 ani, locul 99 ATP), cel mai tânăr jucător american care a atins turul al patrulea la US Open, după Andy Roddick în 2002, i-a pus mari probleme lui Djokovic în debutul întâlnirii, reuşind să câştige fără drept de apel primul set (1-6), după doar 29 de minute de joc.

Sârbul, principalul favorit al competiţiei, a reuşit să treacă însă peste acest şoc şi s-a impus în următoarele trei seturi, asigurându-şi prezenţa în sferturi, unde îl va înfrunta pe italianul Matteo Berrettini, într-o reeditare a finalei de la Wimbledon, câştigată de sârb în luna iulie.

Germanul Alexander Zverev, campionul olimpic de la Tokyo, a trecut la rândul său cu bine de optimile de finală, după o victorie în trei seturi, 6-4, 6-4, 7-6 (9/7), în faţa italianului Jannik Sinner, iar în turul următor îl va avea da adversar pe sud-africanul Lloyd Harris, care a reuşit să-l elimine în patru seturi, 6-7 (6/8), 6-4, 6-1, 6-3, pe americanul Reilly Opelka.

Zverev, care a obţinut cu această ocazie a 15-a sa victorie consecutivă, speră să devină primul jucător, după britanicul Andy Murray în 2012, care câştigă medalia olimpică de aur şi trofeul la US Open în acelaşi an.

Rezultate - optimi de finală:
Novak Djokovic (Serbia/N.1) - Jenson Brooksby (SUA) 1-6, 6-3, 6-2, 6-2
Matteo Berrettini (Italia/N.6) - Oscar Otte (Germania) 6-4, 3-6, 6-3, 6-2
Alexander Zverev (Germania/N.4) - Jannik Sinner (Italia/N.13) 6-4, 6-4, 7-6 (9/7)
Lloyd Harris (Africa de Sud) - Reilly Opelka (SUA/N.22) 6-7 (6/8), 6-4, 6-1, 6-3