Naţionala de volei feminin s-a clasat pe locul 6 la Campionatul Mondial under 18

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 30-09-2021 17:19

Naţionala de volei feminin junioare a României s-a clasat pe locul 6 la Campionatul Mondial din Mexic, aceeaşi poziţie pe care a ocupat-o şi la ediţia anterioară, potrivit news.ro.

Tricolorele mici au jucat pentru locurile 5-6 cu Brazilia, care s-a impus cu scorul de 3-0.

Anterior, în primul meci pentru clasarea pe locurile 5-8, România a învins Turcia, cu scorul de 3-1.

Rezultatele complete obţinute de tricolore sunt: 3-0 cu Puerto Rico, 3-0 cu Nigeria, 1-3 cu SUA, 3-2 cu Thailanda, în grupa C, 3-2 cu Slovacia, în optimi, 0-3 cu Italia în sferturi, 3-1 cu Turcia (locurile 5-8) şi 0-3 cu Brazilia (locurile 5-6).

În finalele pentru medaliile mondiale se vor duela Serbia - SUA (bronz), respectiv Rusia - Italia (aur).