Irina Begu se oprește în sferturi la Melbourne, învinsă de Amanda Anisimova

Autor: Mihai Cistelican
Publicat: 07-01-2022 10:09

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (62 WTA) a fost învinsă în sferturile de finală de la Melbourne Summer Set 2 de tânăra americană Amanda Anisimova (20 ani, 78 WTA), ratând astfel calificarea în semifinalele competiției de la antipozi, informează Mediafax.

Anisimova s-a impus în trei seturi, după ce Begu câștigase categoric primul act, cu 6-2. Setul secund s-a rupt la 4-3 pentru americancă, Begu cedând servicul și apoi setul.

Decisivul a fost adjudecat mai ușor de Anisimova, care și-a asigurat calificarea cu scorul de 2-6, 6-4, 6-2, după o oră și 50 de minute.

Pentru prezența în sferturile de finală, Irina Begu va fi recompensată cu 5.800 dolari americani și 60 puncte WTA, care o vor propulsa până pe locul 57 în ierarhia mondială.