Ioana Stănciulescu s-a calificat în finalele de la paralele şi sărituri, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Baku

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 31-03-2022 21:00

Sportiva română Ioana Stănciulescu a reuşit să se califice în finalele de la paralele şi sărituri, joi, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Baku (Azerbaidjan).

Stănciulescu a fost a treia în calificările de la paralele, cu 13,266 puncte, după olandeza Naomi Visser (14,566) şi franţuzoaica Lorette Charpy (13,733).

La sărituri, Stănciulescu a obţinut a opta medie în calificări, 12,766, după ce a fost notată cu 12,966, respectiv 12,566, conform Agerpres.

Antonia Duţă s-a clasat pe locul 14, cu 12,350 puncte (12,400, respectiv 12,300).

Pentru Ioana Stănciulescu acest concurs înseamnă revenirea în competiţiile internaţionale după un an şi patru luni.

La masculin, gimnaştii români nu au reuşit nicio calificare la sol, paralele şi inele.

La sol, Emilian Neagu a încheiat pe 31 (11,500), iar Rafael Szabo pe 35 (9,866). Szabo este prima rezervă la inele, după ce a obţinut a noua notă în calificări (13,566), în timp ce Neagu s-a clasat pe 21 (12,266).