FC Barcelona şi THW Kiel s-au calificat la turneul Final4 al Ligii Campionilor la handbal masculin

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 20-05-2022 11:02

FC Barcelona, deţinătoarea titlului, şi THW Kiel s-au calificat, joi, la turneul Final4 al Ligii Campionilor la handbal masculin, după victoriile obţinute în sferturi contra echipelor SG Flensburg-Handewitt, respectiv Paris Saint-Germain Handball, potrivit Agerpres.

Barca, care câştigase în tur cu 33-29 în deplasare, a învins-o pe Flensburg şi în Palau Blaugrana, cu 27-24, fiind favorită la un nou trofeu.

Duelul dintre TWH Kiel şi PSG a fost mult mai echilibrat. Meciul de la Paris s-a încheiat cu un egal, 30-30, iar Kiel s-a impus pe teren propriu la diferenţă de un gol, 33-32. PSG a avut 19-17 la pauză, însă germanii au preluat controlul în repriza secundă şi au avut de mai multe ori avantaj de trei goluri. PSG a egalat la 31-31, dar gazdele au înscris două goluri consecutive şi au tranşat soarta calificării.

Miercuri obţinuseră biletele pentru turneul Final4 de la Koln (18-19 iunie) maghiarii de la Telekom Veszprem şi polonezii de la Lomza Vive Kielce. Astfel, pentru trofeu se vor bate aceleaşi patru echipe ca în 2015, când a câştigat Barca. Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc marţi.

De remarcat faptul că trei dintre finaliste, Barca, Veszprem şi Kielce, au făcut parte din grupa cu CS Dinamo Bucureşti.