Olanda şi Suedia, calificate în sferturile EURO 2022 la fotbal feminin

Autor: George Traicu
Publicat: 18-07-2022 09:15

Selecţionatele Olandei, campioana continentală en titre, şi Suediei s-au calificat, duminică, în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal feminin - EURO 2022, turneu găzduit de Anglia, după victorii concludente în ultimele lor meciuri din Grupa C.

Olanda a trecut de Elveţia cu 4-1, la Sheffield, însă diferenţa s-a făcut pe finalul partidei. Olandezele au deschis scorul în urmat unui autogol, înscris de Ana-Maria Crnogorcevic (49), Géraldine Reuteler a restabilit egalitatea la scurt timp (53), dar Romée Leuchter (84, 89) şi Victoria Pelova (90+4) au îndepărtat orice dubii în privinţa învingătoarei.

În sferturile de finală, Olanda va înfrunta Franţa, meciul fiind programat pe 23 iulie, la Rotherham (ora 22:00).

Suedia a câştigat Grupa C la golaveraj, după ce a surclasat Portugalia, duminică, la Leigh, cu 5-0.

Filippa Angeldal (21, 45), Carole Costa (45+7, autogol), Kosovare Asllani (54, penalty) şi Stina Blackstinius (90+1) au punctat pentru scandinave.

Suedia a ocupat primul loc, cu 7 puncte (+6), urmată de Olanda, 7 puncte (+4), Elveţia, 1 punct (-4), Portugalia, 1 puncte (-6).

Suedia va juca în sferturi cu a doua clasată în Grupa D, Italia, Belgia şi Islanda, luni, la Rotherham (22:00).