AS Roma a învins Tottenham Hotspur, scor 1-0, într-un meci amical disputat în Israel

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 31-07-2022 13:17

Echipa italiană AS Roma a învins la limită, cu scorul de 1-0, formaţia engleză Tottenham Hotspur, într-un meci amical de fotbal disputat sâmbătă la Haifa, în nordul Israelului, informează Xinhua.

Elevii antrenorului portughez Jose Mourinho s-au impus prin golul marcat în minutul 29 de brazilianul Roger Ibanez, după un corner executat de starul argentinian Paulo Dybala, care a semnat cu Roma săptămâna trecută, după despărţirea de Juventus Torino, potrivit Agerpres.

Tottenham, formaţie pregătită de italianul Antonio Conte, şi-a creat mai multe ocazii de gol în repriza secundă, în special prin noul recrut Richarlison, însă scorul a rămas nemodificat până la final.

Acesta a fost ultimul amical disputat de gruparea londoneză înaintea debutul în noua ediţie a campionatului Angliei, pe 6 august, împotriva formaţiei Southampton.

AS Roma îşi va încheia pregătirile pentru noul sezon cu un amical pe teren propriu în compania echipei ucrainene Şahtior Doneţk, pe 7 august.