FC Barcelona şi Atletico Madrid, victorii categorice în La Liga

Autor: Andreea Năstase
Publicat: 11-09-2022 10:00

Echipele FC Barcelona şi Atletico Madrid au obţinut victorii categorice sâmbătă seara, în meciurile disputate în etapa a 5-a din La Liga.

Jucând în deplasare, la ultima clasată, Cadiz, FC Barcelona s-a impus cu un sec 4-0, însă gazdele au rezistat prima repriză fără gol primit. În mitanul secund, catalanii au punctat prin Frenkie de Jong (55), Robert Lewandowski (65), Ansu Fati (86) şi Ousmane Dembele (90+2).

Evoluând acasă, pe Wanda Metropolitano, Atletico Madrid a trecut de Celta Vigo cu 4-1. Angel Correa (9), Rodrigo De Paul (50), Yannick Carrasco (66) şi autogolul lui Unai Nunez (82) au adus cele 3 puncte madrilenilor. Golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Gabri Veiga (71), potrivit Agerpres.

Espanyol Barcelona în schimb a fost învinsă, în faţa propriilor suporteri, 2-3, de Sevilla FC. Oaspeţii au marcat toate cele trei goluri în primul mitan, prin Erik Lamela (1) şi Jose Angel Carmona (26, 45). Gazdele au punctat prin Joselu (45+4, penalty) şi Martin Braithwaite (62). Sevilla a încheiat meciul cu un om mai puţin pe teren, după ce Lamela a văzut cartonaşul roşu în minutul 84.

Cele două echipe sunt vecine de clasament, Sevilla fiind pe 16, cu 4 puncte, iar Espanyol pe 15, cu acelaşi număr de puncte.

Tot sâmbătă s-a disputat partida Rayo Vallecano - Valencia (2-1), iar vineri, în prologul etapei, Girona a învins pe Valladolid cu 2-1.

Celelalte partide ale rundei vor avea loc duminică şi luni.

În clasament, momentan FC Barcelona este lider, cu 13 puncte, urmată de Real Madrid, 12 puncte, şi Villarreal, 10 puncte.