Lionel Messi, decisiv pentru PSG în campionatul Franţei

Autor: Cătălin Lupășteanu
Publicat: 19-09-2022 11:03

Parizienii au marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 5, prin starul argentinian Lionel Messi, după o pasă a brazilianului Neymar.

PSG este lider al clasamentului, cu un avans de două puncte faţă de Olympique Marseille, care a fost ţinută în şah pe teren propriu de Rennes (1-1). Oaspeţii au deschis scorul pe Stade Velodrom în urma unui autogol al mijlocaşului Matteo Guendouzi (26), care s-a revanşat însă după pauză, reuşind să marcheze golul egalizator al gazdelor (52)

Într-un alt meci disputat duminică, OGG Nice, fără românul Rareş Ilie (accidentat), a fost învinsă pe propria arenă de Angers (0-1). Jean-Clair Todibo, fostul jucător al Barcelonei, care evoluează în prezent la Nice, a stabilit cu această ocazie un record nedorit, fiind eliminat după doar nouă secunde de joc, în urma unei intrări dure asupra unui adversar, din poziţia de ultim apărător.