Lionel Scaloni rămâne selecţionerul Argentinei până la Cupa Mondială din 2026

Autor: George Traicu
Publicat: 28-09-2022 12:39

Preşedintele Federaţiei Argentinene de Fotbal (AFA), Claudio Tapia, a anunţat că a ajuns la un acord pentru prelungirea contractului selecţionerului naţional Lionel Scaloni până la Cupa Mondială din 2026, informează L'Equipe.

La câteva ore după victoria Argentinei în faţa Jamaicăi (scor 3-0), marţi seară, la Paris, Tapia a postat un mesaj pe contul său de Twitter în care anunţă prelungirea contractului lui Lionel Scaloni.

"Sunt mândru să vă spun că am aranjat continuitatea lui Lionel Scaloni ca selecţioner al Argentinei până la Cupa Mondială 2026", a scris Tapia în mesajul său.

În vârstă de 44 de ani, Scaloni se află din 2018 la cârma naţionalei Albiceleste, pe care a ajutat-o să câştige Copa America în 2021. Sub conducerea sa, Messi şi colegii săi au reuşit o serie de 35 de meciuri fără înfrângere, apropiindu-se la două partide de recordul stabilit de Italia (37 de meciuri fără înfrângere, între 2018 şi 2021).

Argentina, dublă campioană mondială (1978 şi 1986), se pregăteşte să participe la Cupa Mondială din Qatar (20 noiembrie - 18 decembrie 2022), unde va evolua în Grupa C, alături de Polonia, Mexic şi Arabia Saudită.