Rapid București, neînvinsă în Liga Campionilor la handbal feminin - Victorie și cu danezele de la Team Esbjerg

Autor: Florin Pușcaș
Publicat: 09-10-2022 17:30

Rapid Bucureşti, a învins duminică, la Mioveni, formaţia daneză Team Esbjerg, scor 34-32 (19-14), într-un meci contând pentru grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin, transmite Mediafax.

Campioana en-titre a făcut o primă parte de meci bună, reușind să se desprindă chiar și la 4 goluri (9-5). Oaspetele au recuperat în a doua parte, egalând la 13-13.

A urmat o perioadă foarte bună a Rapidului, care a marcat pe final de repriză de 6 ri, primind un singur gol.

După pauză, gazdele au majorat avantajul la 21-14. Esbjerg a început cursa de recuperare și a egalat la 30-30.

Finalul a fost echilibrat, rapidistele marcând de două ori pe final de meci, câștigând a treia partidă din cele 4, rămânând neînvinsă.

Pentru Rapid, Korsos și Grozav au fost golghetere cu câte 5 goluri, în timp ce la Team Esbjerg Reistad a marcat de 9 ori.

Storhamar - Kastamonu 31-29 şi Buducnost - Metz 28-36, sunt scorurile înregistrate în etapa a IV-a a grupei B, ultimul meci din grupă se joacă tot duminică, între Gyor ETO şi Lokomotiv Zagreb.

După 4 etape, rapid ocupă momentan locul 2 în grupă, cu 7 puncte.

Rapid Bucureşti va juca următorul meci în deplasare, la Buducnost, pe 15 octombrie.

Tot duminică, în Grupa A, CSM București joacă în deplasare la Odense.